feet-723309_1920Nieśmiałość to jeden z problemów, z którym boryka się nieraz każdy z nas. Co jednak zrobić, gdy przeszkadza nam to w prostych czynnościach a nawet utrudnia relacje z innymi?

Początkowo zadajmy sobie pytanie: skąd bierze się u mnie nieśmiałość? Odpowiedź może być kluczowa i warto się nad nią dłużej zastanowić. Być może nasza nieśmiałość powodowana jest jakimiś kompleksami bądź przykrymi wydarzeniami z przeszłości. Nie wstydźmy się zatem do tego przyznać albowiem jest to pierwszy krok do pokonania naszych słabości.

Jak pokonać nieśmiałość?

Dobrym pomysłem może być dołączenie do wszelkiego rodzaju kół zainteresowań – zastanówcie się, może w Waszej szkole lub okolicy prowadzone są zajęcia teatralne lub wolontariaty? Jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi i rozwijania swoich pasji.

Co jednak zrobić, gdy perspektywa poznania nowej grupy osób budzi w nas lęk? Warto wówczas spisać na kartce wszystkie plusy i minusy całego przedsięwzięcia. Możecie też poprosić kolegę/koleżankę by poszła z Wami na pierwsze spotkania. Pamiętajcie – „strach ma wielkie oczy” i zawsze warto próbować swoich sił.

Czy Internet pomaga w pokonaniu nieśmiałości?

Internet w dzisiejszych czasach dostarcza nam pewnej strefy komfortu – zwłaszcza za pomocą portali społecznościowych – możemy się poczuć anonimowo a zatem pewniej. Może warto więc założyć swojego bloga ? Jeśli nie macie zdolności pisarskich możecie udzielać się na wszelkiego rodzaju forach – pamiętajcie jednak, że w pokonaniu problemu nieśmiałości kluczowa jest osobista interakcja z innymi.

„Zagadałbym, ale się wstydzę”

Chcecie podejść do Waszej sympatii a tu klapa – drży Wam głos, nogi jak z waty a na dodatek Wasze policzki czerwienieją. Nie przejmujcie się ! Wiele par przypada sobie do gustu właśnie podczas niecodziennych sytuacji czy nawet wpadek. Liczy się naturalność i dobre chęci więc pamiętajcie, nikt nie jest idealny!
A jakie Wy macie pomysły na nieśmiałość? Jak sobie z nią radzicie?

 

Tekst: Joanna Maćkowiak

Zdjęcie: Pixabay.com